Bilimsel araştırma: E-sigara için kanser şüphesi

İngiliz ve Avusturyalı uzmanlar hem sigara içenlerden hem de elektronik sigara kullananlardan alınan hücreleri analiz etti.

Sigara içenlerin ve e-sigara kullanıcılarının ağız örneklerinden alınan hücrelerde benzer DNA değişiklikleri görüldü, bu da uzmanlara göre e-sigaranın “başlangıçta düşünüldüğü kadar zararsız olmadığını” gösteriyor.

Uzmanlar, cihazların uzun süreli kullanımının sağlığa ciddi zararlar verebileceği yönündeki kanıtların arttığını iddia etti.

Rakamlar, 18 yaş altı için yasa dışı olmasına rağmen her beş çocuktan birinin elektronik sigarayı denediğini, elektronik sigara kullanan çocukların sayısının ise son üç yılda üç katına çıktığını gösteriyor.

3.500’DEN FAZLA ÖRNEK İNCELENDİ

Elektronik sigaranın farklı hücre türleri üzerindeki etkilerini araştıran türünün ilk çalışmasında, University College London ve Avusturya Innsbruck Üniversitesi’nden araştırmacılar 3.500’den fazla örneği analiz etti.

Sigara içenlerde ağızda bulunan ve genellikle kanserin başladığı yerde bulunan epitelyal hücrelerin önemli değişiklikler gösterdiğini buldular.

Daha da önemlisi, hayatlarında 100’den az tütün sigarası içmiş olan e-sigara kullanıcılarının hücrelerinde de benzer değişiklikler gözlendi.

Araştırmanın ilk yazarı Dr. Chiara Herzog şunları söyledi: “Bilimsel fikir birliği, e-sigaraların tütün içmekten daha güvenli olduğu yönünde olsa da, bunların kullanımının tamamen güvenli olduğunu varsayamayız ve potansiyel uzun vadeli risklerini araştırmak önemlidir.”

“Çalışmamıza göre e-sigaranın kansere neden olduğunu söyleyemeyiz. Ancak e-sigara kullanıcılarının yanak hücrelerinde sigara içenlerle benzer bazı epigenetik değişiklikler sergilediğini gözlemliyoruz ve bu değişiklikler sigara içenlerde gelecekte akciğer kanseri gelişimi ile ilişkilidir.” dedi.

SİGARA İÇENLER GİBİ…

Araştırmacılar, genetik materyale veya DNA’ya eklenen ekstra bir bilgi katmanı olan epigenomu incelediler.

Bu, insanların yaşamları boyunca değişir ve yaşlanma, yaşam tarzları, kimyasallar ve hatta stres ve psikolojik travma gibi genetik veya genetik olmayan faktörlerden etkilenebilir.

Bilim insanları, vücudun sigara veya elektronik sigara gibi daha önceki çevresel maruziyetlere nasıl tepki verdiğini görmelerine olanak sağlayabileceğini söylüyor.

Bunun aynı zamanda gelecekteki sağlık ve hastalıkları tahmin etmeye yardımcı olmak için de kullanılabileceğini öne sürüyorlar.

Araştırma Cancer Research dergisinde yayınlandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x